Haber

Güney Afrika’dan Lahey’e sosyal yardım başvurusu

Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler’in (BM) yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı’na (UAD) İsrail’in Refah’taki askeri operasyonlarının uluslararası hukuka göre yasal olup olmadığının incelenmesini talep ederek acil başvuruda bulundu. Güney Afrika hükümetinden salı günü yapılan açıklamada, Mısır sınırında yer alan Refah’ın Gazze’deki Filistinlilerin son sığınma noktası olduğu belirtilerek, Refah’taki saldırıların “yol açtığı ve açacağı” endişesi dile getirildi. daha büyük ölçekli cinayetler, hasar ve yıkım.” yapıldı. Açıklamada, bu saldırıların hem Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılmasına İlişkin Sözleşme’nin hem de UAD’nin 26 Ocak’ta verdiği kararın “ciddi ve onarılamaz bir ihlali” anlamına geleceği uyarısında bulunuldu.

Güney Afrika’nın İsrail’in soykırım yaptığı gerekçesiyle Aralık ayında açtığı davaya ilişkin alınan söz konusu kararda, Soykırım Sözleşmesi kapsamına girebilecek her türlü eylemi önleme ve cezalandırma yükümlülüğü vurgulanmış, ancak askeriyesine son verilmesi kararı verilmişti. Kararda Gazze’deki operasyonlara yer verilmedi.

BM: Zorunlu tahliyelerde yer almayacağız

Öte yandan BM, planlanan saldırı öncesinde İsrail’in bölgede faaliyet gösteren kuruluşlara sivillerin Refah’tan tahliyesine yardımcı olma çağrısına yanıt verdi. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Filistinlilerin Gazze Şeridi’nin güneyinde bulunan Refah’tan zorla tahliyesinde yer almayacağını duyurdu. ABD medyasında Mısırlı yetkililere dayanılarak, İsrail’in Refah’ın daha kuzeyinde tahliye edilmesi planlanan nüfusun barınması için büyük kapasiteli çadır kentler inşa edilmesini önerdiği bildirildi. OCHA sözcüsü Jens Laerke, İsrail hükümetinin konuyla ilgili herhangi bir resmi temas kurmadığını belirterek, “Her halükarda insanları zorla yerinden etmeye yönelik herhangi bir planın parçası olmayacağız. İsrail güçlerinin zarar görmesin diye başka yerlerde çadır kentler sağlamayacağız.” insanları zorla yerinden edebilir.”

Guterres: Blitz’in yıkıcı sonuçları olacak

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Refah’ta İsrail saldırısının önlenmesi amacıyla İsrail-Hamas savaşına ilişkin ateşkes müzakerelerinin başarılı olacağı yönündeki umudunu dile getirdi. Guterres, bölgeye olası bir saldırının “yıkıcı sonuçlar doğuracağı” uyarısında bulundu.

Gazze Sağlık Bakanlığı verilerine göre İsrail’in 7 Ekim’deki Hamas saldırılarının ardından bölgeye düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 28 bin 473’ü aştı. Bakanlığın verilerine göre ölenlerin çoğunluğu kadınlar ve çocuklardır.

Dpa, Reuters/ SÖ, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu