Haber

Putin ABD’ye savaşı dondurmayı teklif etti: Ukrayna görüşmelerinden sonuç çıkmadı

REUTERS

Başkan Vladimir Putin, ABD’ye arabulucular aracılığıyla Ukrayna’daki savaşı dondurmayı teklif etti, ancak müzakereler başarısızlıkla sonuçlandı.

Gelişme, konuyla ilgili bilgisi olan üç Rus kaynak tarafından paylaşıldı.

Putin, Washington’a 2023’te Moskova’nın Orta Doğu’daki Arap ortakları ve diğerleri de dahil olmak üzere bazı ülkeler aracılığıyla Ukrayna’da ateşkesi değerlendirmeye hazır olduğuna dair sinyaller gönderdi.

Çatışmayı dondurma teklifi

Rus lider mevcut hatlardaki çatışmanın dondurulmasını teklif ediyordu. Teklif ayrıca Rusya’nın kontrolündeki Ukrayna topraklarından vazgeçmemeyi de içeriyordu.

“Amerikalılarla temaslar boşunaydı”

2023’ün sonları ve 2024’ün başlarındaki görüşmeler hakkında bilgisi olan üst düzey bir Rus kaynak şunları söyledi: “Amerikalılarla temaslar boşunaydı.”söz konusu.

Temaslara ilişkin bilgisi olan ikinci Rus kaynak, Amerikalıların aracılar aracılığıyla Moskova’ya, Ukrayna’nın katılımı olmadan olası bir ateşkesi görüşmeyeceklerini söylediklerini söyledi. Üçüncü kaynak ise “Amerikalılarla her şey dağıldı.”ekledi.

Putin, Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırı emrini verdi. 8 yıl süren çatışmaların ardından topyekün savaş tetiklendi.

Zelensky: Kabul etmiyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelensky, Rusya’nın Ukrayna toprakları üzerindeki kontrolünü asla kabul etmeyeceğini söyledi.

Zelensky Rusya ile her türlü teması yasaklamıştı.

merkez-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu